Governors

 

Our Governors

The Governing body at Snaith Primary School is made up of a voluntary, dedicated and hardworking group of people from a variety of backgrounds. They regularly attend meetings and often visit, taking an interest and an active role in the life of our school. Through the roles and responsibilities they undertake, they monitor the quality of teaching and learning throughout the curriculum, ensure the children’s welfare needs are met, monitor the spending of the school budget and offer their support, advice and expertise to staff and parents. While the day to day running of the school is the responsibility of the Head Teacher, the Governors act as a critical friend to ensure that the school runs effectively, providing outstanding provision in all areas for all members of our wonderful school community.

 

Governor

Role

(Also see responsibilities and committes)

Category

Term of Office

Declared Pecuniary interest

Material Interests

Other Governorships

Chris Emsen

 

 

Chair

Safeguarding/ Health and Safety

Child Protection

Educational Visits

 

Authority

Start date - May 2005  

Term of Office Ends

November 2020

NONE

 

 

 

 

NONE

 

NONE

Cath Harrison

Vice Chair

Governor to Parent Liaision

Parent

Start date

March 2016

Term of Office Ends

November 2021

NONE

 

NONE

 

NONE

Helen Calpin

Voting Head Teacher

Head Teacher

Start date

September 2016

Term of Office Ends

August 2020

NONE

 

NONE

NONE

Victoria Chesworth

 

 

Disadvantaged Pupils Champion

 

Co-opted

Start date

March 2011

Term of Office Ends

May 2019

NONE

 

NONE

NONE

Carol Johnson

SEND/Disabilities

 

Co-opted

Start date

Oct 2012

term of Office Ends

May 2019

NONE

 

 

 

NONE

NONE

Angela Jones

Training Link Governor

Co-opted

Start date

November 2014

Term of Office Ends

May 2019

NONE

 

 

 

 

NONE

NONE

Steven Stonelake

Training Link Governor

Co-opted

Start date

May 2016

Term of Office Ends

September 2020

   NONE

 

 

 

 

    NONE

NONE

Jackie Stone

 

 

 

 

 

 

 

 

Parent

Start date

February 2017

Term of Office Ends

February 2021

NONE

 

 

NONE

NONE

Laura McDermott

 

Staff Liaison Governor

Staff

Start date

October 2013

Term of Office Ends

January 2022

NONE

 

NONE

NONE

Ruth Dickens

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co-opted

Start date

February 2017

Term of Office Ends

February 2021

   NONE

 

 

 

 

NONE

NONE

Nicola Alnajjar

 

 

Parent

Start date

January 2017

Term of Office Ends

January 2021

NONE

 

NONE

NONE

Clare Donnison

 

Parent

Start date

January 2017

Term of Office Ends

January 2021

NONE

 

 

 

 

NONE

NONE

Governors have a 4 year term of office and may be re-elected to the role once the term is concluded.

GOVERNORS WHO HAVE LEFT IN THE LAST 12 MONTHS

Jennifer Mabbott

Chair

 

Authority

Start date - September 2002

Term of Office Ends-August 2018

Gifted & Talented, Child Protection, Educational Visits, Personnel, Performance Review, Key Stage 2, Safeguarding, Modern Foreign Languages, Finance and General Purposes 

Please note since the above there have been changes to the structure of the governing body and the roles and responsibilities. (See below)

 

WHAT DO THE GOVERNORS’ DO?

All Governors meet at least twice every term with additional monthly meetings arranged for the Finance Committee. The Governors work in partnership with Mrs Calpin in a strategic role with regard to the aims and objectives to improve the school, monitoring the School Budget, and considering and approving School Policies. Governors are also involved with the appointment of teaching staff, attend relevant training and when the opportunity arises work with other Governing bodies.

The Governors take great pride in the schools achievements and celebrations and work alongside staff and often meet the children to ensure they can fully support the school in its future developments.

The Governors welcome the opportunity to meet with parents at school functions and at any other time by request.

GOVERNOR RESPONSIBILITIES AND COMMITTEES.

Area of responsibility

Governor/s

Behaviour and Welfare and Personal Development

 

Chris Emsen

Cath Harrison

Victoria Chesworth

Ruth Dickens

Carol Johnson

Steve Stonelake

 

Quality of education - Teaching Learning and Assessment

– Core Subjects (English/Maths/Science) Including EYFS

 

 

Cath Harrison

Victoria Chesworth

Clare Donnison

Jackie Stone

 

Quality of education - Curriculum.

Teaching, Learning and Assessment – Foundation subjects

Including EYFS

 

Victoria Chesworth

Ruth Dickins

Angela Jones

Jackie Stone

 

 

Finance and Resources

Committee  

Chris Emsen

Cath Harrison

Jackie Stone

Victoria Chesworth

Carol Johnson

Laura McDermott

 

Personnel Committee

 

Chris Emsen

Cath Harrison

Angela Jones

Carol Johnson

 

 

 

  1. Gov attendance at FGB meetings 2017-2018
  2. Gov attendance at Finance Committee meetings 2017-2018